Council

APC Council members during the Members Meeting in Barcelona, Spain, 2014 APC Council members during the Members Meeting in Barcelona, Spain, 2014

The APC network has 57 organisational members. Each APC member organisation appoints two representatives to the APC Council, which is APC's main governing body. One is designated as the primary representative (the designated voting representative) and one as the secondary representative.

Want to find out more about how APC is governed? Click here.

For a complete listing of our members, go to our members section.

 

Representatives of APC member organisations on the APC Council

7amleh The Arab Centre for Social Media Advancement

Nadim Nashef

Marwa Hanna

Alternatives

Catherine Pappas

Feroz Mehdi

Arid Lands Information Network (ALIN)

James Nguo

Asociación Civil AlterMundi

Nicolás Echániz

Nicolás Pace

Asociación Trinidad Comunicación, Cultura y Desarrollo/Radio Viva

Arturo Bregaglio

Leticia D. Romero

Associació Pangea - Coordinadora Comunicació per a la Cooperació (Pangea)

Leandro Navarro

Lorena Merino

AZUR Développement

Sylvie Niombo

Victorine Diaboungana

BlueLink.net

Pavel Antonov

Velina Barova

Body & Data

Shubha Kayastha

Rita Baramu 

Bytesforall, Bangladesh

Partha Sarker

Munir Hasan

Centre for Information Technology and Development (CITAD)

Yunusa Yau

Asabe Mohammed

Codigo Sur

Nikole Yanez Amaya

San Hoerth

Collaboration on International ICT Policy for East and Southern Africa (CIPESA)

Lillian Nalwoga

Wairagala Wakabi

Colnodo

Julián Casasbuenas

Ariel Barbosa

Computer Aid International (CAI)

Keith Sonnet

Alice Walker-Mitchell

Cooperativa Sulá Batsú

Kemly Camacho

Vivian Zuñiga

Derechos Digitales

María Paz Canales

Vladimir Garay

Digital Empowerment Foundation (DEF)

Osama Manzar

Shaifali Chikermane

EngageMedia

Andrew Lowenthal

Kathleen Azali

eQualit.ie

Michel Lambert

Ivan Vilata-i-Balaguer

Fantsuam Foundation

John Dada

Theresa Tafida

Foundation for Media Alternatives (FMA)

Liza Garcia

Philip Arnold Tuano

Fundació Privada per a la Xarxa Oberta, Lliure i Neutral guifi·net (guifi.net)

Ramón Roca

Pedro Vílchez

Fundación Escuela Latinoamericana de Redes (EsLaRed)

Edmundo Vitale

Lourdes GdP

GreenNet

Liz Probert

Cedric Knight

Intervozes - Coletivo Brasil de Comunicação

Olívia Bandeira

Paulo Vitor Mello

Japan Computer Access for Empowerment (JCAFE) 

Onoda Mitoye

JCA-NET

Hamada Tadahisa (Taratta)

Jokkolabs Banjul

Anna Anet Sambou

Poncelet Ileleji

Kenya ICT Action Network (KICTANet)

Grace Githaiga

Elizabeth Orembo

Korean Progressive Network Jinbonet

Byoung-il Oh

Miru Lee

LaborNet

Steve Zeltzer

May First/People Link

Alfredo Lopez

Francia Gutierrez

Media Matters for Democracy (MMfD)

Sadaf Khan

Asad Baig

Metamorphosis Foundation

Bardhyl Jashari

Tamara Resavska

​​​Myanmar ICT for Development Organization (MIDO)

Htaike Htaike Aung

Yatanar Htun

Motoon

Manal Hassan

Nodo TAU

Florencia Roveri

Eduardo Rodríguez

Núcleo de Pesquisas, Estudos e Formação (Nupef)

Carlos Alfonso

Oona Castro

One World Platform

Valida Hromadžić

Open Culture Foundation

Lulu Keng

Rock Hung

Persatuan Kesedaran Komuniti Selangor (EMPOWER)

Dorathy Benjamin

Serene Lim

Point of View

Bishakha Datta

Anja Kovacs

PROTEGE QV

Sylvie Siyam

Avis Momeni

Rhizomatica

Peter Bloom

Erick Huerta

Riseup-Networks

Micah Anderson

Guido

Rudi International

Arsene Tungali

Blaise Ndola

Senegalese Association of ICT Users (ASUTIC)

Ndiaga Gueye

Mamadou Lamine DIAO

Social Media Exchange Association (SMEX)

Azza El Masri

Mohamad Najem

Society for Promotion of Alternative Computing and Employment (SPACE)

Arun Madhavan Pillai

Raji P R

StrawberryNet Foundation

Misi Bako

Rozi Bako

TEDIC

Maricarmen Sequera

Paloma Lara Castro

Thai Netizen Network

Arthit Suriyawongkul

Unwanted Witness

Dorothy Mukasa

Lawrence Muyomba

VOICE

Ahmed Swapan

Farhana Akter

Women of Uganda Network (WOUGNET)

Dorothy Okello

Peace Olive Amuge

Zenzeleni Networks – Mankosi

Sol Luca de Tena

Yumna Panday

« Go back