Council

APC Council members during the Members Meeting in Barcelona, Spain, 2014 APC Council members during the Members Meeting in Barcelona, Spain, 2014

 

The APC network has 53 organisational members. Each APC member organisation appoints two representatives to the APC Council, which is APC's main governing body. One is designated as the primary representative (the designated voting representative) and one as the secondary representative.

Want to find out more about how APC is governed ? Click here.

For a complete listing of our members, go to our members section.

 

Representatives of APC member organisations on the APC Council

7amleh The Arab Centre for Social Media Advancement

Nadim Nashef
Rosalin Hussary

Alternatives

Michel Lambert

Catherine Pappas

Arid Lands Information Network (ALIN)

James Nguo

Asociación Civil AlterMundi

Nicolás Echániz

Asociación Trinidad Comunicación, Cultura y Desarrollo/Radio Viva

Arturo Bregaglio

Mirian Sánchez

Associació Pangea - Coordinadora Comunicació per a la Cooperació (Pangea)

Leandro Navarro

Lorena Merino

AZUR Développement

Sylvie Niombo

Victorine Diaboungana

Bangladesh Friendship Education Society (BFES)

Reza Salim

Tahmina Ferdousy

BlueLink.net

Pavel Antonov

Eva Stoyanova

Bytesforall, Bangladesh

Partha Sarker

Munir Hasan

Centre for Information Technology and Development (CITAD)

Yunusa Yau

Asabe Mohammed

Collaboration on International ICT Policy for East and Southern Africa (CIPESA)

Lillian Nalwoga

Wairagala Wakabi

Colnodo

Julián Casasbuenas

Ariel Barbosa

Community Education Computer Society (CECS)

Arnold Pietersen

Computer Aid International (CAI)

Keith Sonnet

Cooperativa Sulá Batsú

Kemly Camacho

Vivian Zuñiga

Derechos Digitales

María Paz Canales

Vladimir Garay

Digital Empowerment Foundation (DEF)

Osama Manzar

Shaifali Chikermane

EngageMedia

Andrew Lowenthal

Yerry Borang

eQualit.ie

Maja Romano

Richard King

Fantsuam Foundation

John Dada

Seyi Eseyin-Johnson

Foundation for Media Alternatives (FMA)

Alan G. Alegre

Lisa Garcia

Fundació Privada per a la Xarxa Oberta, Lliure i Neutral guifi·net (Guifi.net)

Roger Baig

Roger Pueyo

Fundación Escuela Latinoamericana de Redes (EsLaRed)

Edmundo Vitale

Lourdes GdP

Fundación REDES para el desarrollo sostenible

José Eduardo Rojas

Miriam Rojas

GreenNet

Liz Probert

Cedric Knight

Institute for Global Communications (IGC)

Mark Graham

Mitra Ardron

Instituto DEMOS

Anabella Rivera Godoy

Yesenia Sagastume

Intervozes - Coletivo Brasil de Comunicação

Veridiana Alimonti

Jonas Valente

Japan Computer Access for Empowerment (JCAFE) 

Onoda Mitoye

JCA-NET

Hamada Tadahisa (Taratta)

Kenya ICT Action Network (KICTANet)

Grace Githaiga

Alice Munyua

Korean Progressive Network Jinbonet

Byoung-il Oh

Eun-jung Choi (Yaping Dyung)

LaborNet

Steve Zeltzer

May First/People Link

Alfredo Lopez

Francia Gutierrez

Media Matters for Democracy (MMfD)

Sadaf Khan

Asad Baig

Metamorphosis Foundation

Bardhyl Jashari

Tamara Resavska

Nodo TAU

Florencia Roveri

Eduardo Rodríguez

Núcleo de Pesquisas, Estudos e Formação (Nupef)

Carlos Alfonso

Oona Castro

OneWorld Platform for Southeast Europe Foundation (OneWorld Platform)

Belma Kučukalić

Valida Hromadžić

Open Institute

Javier Sola

Point of View

Bishakha Datta

Anja Kovacs

PROTEGE QV

Sylvie Siyam

Avis Momeni

Rhizomatica

Peter Bloom

Erick Huerta

Southern African NGO Network (SANGONeT)

Nthabeleng Mzizi

Kenneth Thlaka

Social Media Exchange Association (SMEX)

Jessica Dheere

Mohamad Najem

Society for Promotion of Alternative Computing and Employment (SPACE)

Arun Madhavan Pillai

Raji P R

StrawberryNet Foundation

Misi Bako

Rozi Bako

Thai Netizen Network

Arhit Suriyawongkul

VOICE

Ahmed Swapan

Farjana Akter

Web Networks 

Jared Jean

Greg MacKenzie

Women of Uganda Network (WOUGNET)

Dorothy Okello

Moses Owiny

Women'sNet

Sharron Marco-Thyse

Tina Thiart

Zenzeleni Networks – Mankosi

Carlos Rey-Moreno

Lwando Mdleleni